Cross Training

CROSS TRAINING NEDİR?
THE-WORKOUT-PCT-copy-1024x315 Cross Training farklı kas gruplarını yüksek yoğunlukta çalıştırarak vücudumuzu geliştirmeyi amaçlayan özel bir ‘’elit fitness’’ sistemidir. Cross Training antrenmanlarında ana hedef, tek bir bölgeyi izole olarak çalıştırmak değil birçok ana kas ve eklem grubunun harekete katıldığı fonksiyonel hareketlerle bütün vücudu dengeli ve etkin bir biçimde çalıştırmaktır. Kişinin kendi vücut ağırlığını ve dengesini kullanarak çalışmasını sağlayan bu sistemde kendi vücut sınırlarını zorlayarak gerçek hayata uygun sonuçlar hedeflenir. Vücudu bir bütün olarak çalıştırmak kas-sinir iletimini ve sonuç olarak koordinasyonu geliştirir. Kasların koordineli çalışması genel performans açısından çok önemlidir. Dolayısıyla bu sistemde klasik spor salonlarında olduğu gibi antrenmanlar izole hareketlerden oluşmaz. Cross Training bu noktaya kadar Functional Training / Fonksiyonel Antrenmanlarla oldukça benzerlik ve paralellik gösterir. Ancak Cross Training’de buna ek olarak 3 tip uygulamanın daha multi-disipliner ve multi-fonksiyonel uygulaması söz konusudur.

I. Metabolik Hareketler : Kardiyo hareketleri, koşma, bisiklet binme, kürek çekme, ip atlama vb.

II. Jimnastik : Barfiks, squat, şınav, sit-up, jimnastik halkaları ve plyometrik boxlar sıçrayışları vb.

III. Olimpik ağırlık kaldırma hareketleri : Silkme ve koparma; Clean and Jerk ve Snatch gibi hareketler. ( Shoulder Press, Push Press, Push Jerk, Air Squat, Front Squat, Overhead Squat, Deadlift, Sumo Deadlift High Pull ve Medicine Ball Clean )

logo

Cross Training kardiyovasküler dayanıklılık, patlayıcı kuvvet, hız, güç, iş yapabilme kapasitesi, çeviklik, esneklik, denge, koordinasyon ve vücut kontrolü olarak 10 temel fiziksel özelliğin paralel ve eşzamanlı gelişimini hedefler. Cross Training spor takımları, amatör ve profesyonel sporcuların kullandığı egzersiz fizyolojisi ve antrenman biliminin son gelişmeleri ve bilimsel dayanaklar göz önünde bulundurularak uygulanan bir sistemdir. Bu nedenle Cross Training bugüne kadar uygulanan sistemler içinde bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar göz alıcı sonuçlar ortaya çıkaran tek sistemdir. Onlarca Hollywood oyuncusunun ve elit sporcunun bu sistemden vazgeçememesinin sebebi işte budur.

Cross Training’de her gün ayrı bir çalışma programı yapılandırılır (Workout Of the Day – WOD) ve bu yüksek yoğunluklu çalışmalar ortalama 20-30 dakika sürer. Bu çeşitlilik ve metot sentezinde antrenmanlar doğal olarak rutinden uzak, her gün değişen ve merakla beklenen, kişilerin bireysel olarak yapabilecekleri en iyi dereceyi yapabilecekleri motive edici bir ortamda yapılır. Cross Training ile her gün ayrı bir WOD yaparak hiç sıkılmadan, kendi gelişiminizi izleyerek, vücudunuzu geliştirebilir, kilo verebilir ve şimdiye kadar olmadığı kadar formda ve güçlü olabilirsiniz. Cross Training antrenmanları kişiye özel, gruplara özel ve kurumlara özel olarak yapılandırılmaktadır. Cross Training antrenmanlarınızı salonumuzda yapabileceğiniz gibi eğitmenlerimizin gözetiminde evinizde, ofisinizde ya da şirketinize ait spor salonunda da uygulayabilirsiniz.